Masz chwileczkę? Rozwiąż sobie krzyżóweczkę ... w internecie.

Więcej:
ŁAMIGŁÓWKI
SUDOKU ONLINE

Drukowanie Krzyżówek
KRZYŻÓWKI DO DRUKU

Wpisy z tagiem: DNBHL

niedziela, 15 marca 2015
Dziś nie o krzyżówkach ale o innego typu łamigłówce. Łamigłówce godnej co najmniej odnotowania. Myślę, że jest spora szansa, że skoro trafiacie na stronę z krzyżówkami, to lubicie wyzwania umysłowe więc poniższa gra powinna Was zainteresować. Ale uwaga, wyzwanie jest poważne, nad rozwiązaniami głowi się już od jakiegoś czasu cały świat :).

Do Not Believe His Lies, bo tak nazywa się ta gra-łamigłówka, polega na odgadywaniu kolejnych haseł. Odgadnięcie hasła przenosi nas do kolejnego etapu, gdzie mamy odgadnąć hasło kolejne. Gra wystartowała 10 lipca 2014 roku, jako aplikacja na iPhona. Niestety, z tego co mi wiadomo, istnieje tylko w wersji na iPhony i iPady więc posiadacze innych urządzeń (włącznie ze mną) nie będą mogli grać "bezpośrednio", ale mogą uczestniczyć w forach i grupach, gdzie publikowane są treści kolejnych zagadek i próby ich rozwiązania (linki poniżej). Bez aplikacji, nie można niestety sprawdzić szybko swoich pomysłów.

Ale do rzeczy, jak napisałem wcześniej, DNBHL (bo taki jest skrót) wystartowała w lipcu zeszłego roku. Do tej pory udało się rozwiazać 37 etapów. Zaczynało się dość łatwo. Na początku, aby dostać rozwiązanie, trzeba było rozjaśnić do maksimum ekran telefonu. Następnie odkodować zapis alfabetem Morse'a, ułożyć układankę, ... Schody zaczęłu się później.

37 etap wymagał już od graczy odsłuchania nagrania, wydobycia z niego współrzędnych geograficznych, które wskazywały na dom Dot Coma w Nowej Zelandii. Po odcyfrowaniu linku i złożenia go z domeną Dot Coma, dostawaliśmy zaszyfrowane pliki, które po wykonaniu mrówczej pracy śledczego, doprowadzały nas w końcu do rozwiązania.

Zagadka obecnego, nierozwiązanego, 38 poziomu brzmi:
PRIDIE KALENDAS IANVARIAS MMXV
perfer et obdura dolor hic tibi proderit olim
TERMINUS
Znaczenie tekstu udało się odcyfrować oczywiście dość szybko, bo są to zdania po łacinie. Pierwsze można przetłumaczyć - "Dzień przed kalendami stycznia 2015" (ang: The day before January 1st 2015), a skoro kalendy to pierwszy dzień rzymskiego miesiąca, więc tekst wskazuje prawdopodobnie na dzień przed 1 stycznia 2015 roku, czyli 31 grudnia 2014 ale ... no właśnie. Ponieważ rzymski grudzień miał 29 dni, więc równie dobrze może chodzić o 29 grudnia. Rzymski kalendarz był reformowany więc mogą to być także inne daty.

"Perfer et obdura dolor hic tibi proderit olim" to tekst z Elegi Owidiusza, oznaczający w wolnym tłumaczeniu "bądź wytrwały i silny, pewnego dnia Twój ból zostanie wynagrodzony" (ang: Be patient and tough; some day this pain will be useful to you).

"Terminus", to rzymski bóg granic lub kamień graniczny. Występuje u Owidiusza w kalendarzu poetyckim "Fasti" ale słowo "Terminus" może oznaczać też "koniec" lub "zakończenie".

No i tak to właśnie w skrócie wygląda.
Dyskusję (po angielsku) na temat level'u 38 DNBHL można znaleźć tu: Solution To Puzzle 38 on Reddit
Smaczku całości dodaje fakt, że prawdopodobnie twórcą DNBHL jest Polak - Łukasz Matablewski, gdyż to on opublikował aplikację w Apple Store.

Poniżej hasła już rozwiązanych etapów DNBHL. Kliknij na czarnym polu. (Niestety nie znalazłem wszystkich, postaram się je uzupełnić Uzupełnione i sprawdzone, o ile się nie pomyliłem przy wpisywaniu, rozwiązania działają)
(Below are the answers/solutions to DNBHL /Do not believe his lies/ game. Levels 1-37). To see answer, click on black field
1 The first time
2 I saw him there
3 I was just a child.
4 He keeps showing up
5 In my dreams
6 I cannot escape him now.
7 He is watching you
8 Please help me
9 I am scared
10 I hate me
11 I have to go now
12 Be careful friend
13 Give up now
14 Spider web
15 Budapest Hungary
16 I am still here
17 The nightmare
18 5916172443
19 Less is more
20 Ursa Major
21 Stop and die
22 He he he I c u
23 Not expected
24 Church of Bones
25 Defaced Cafe
26 Is it you Mom
27 Burning questions
28 All is lost
29 12349996238444
30 loopis
31 I like you
32 more to come
33 Shadow puzzle
34 The wrong way
35 ac00ac7000ace800e7ac0055
36 Shepard
37 It is all in vain my lord
Link do oficjalnej strony (bardzo ascetyczna): DNBHL official site

Tagi: DNBHL
14:26, korek1000 , WIADOMOŚCI
Link Dodaj komentarz »
1 , 2